Haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: İsrailli saldırganlar yargılanacak

Bakan Tunç: Soykırım yapanlar Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde hesap verecek

ADALET Bakanı Yılmaz Tunç, “İsrailli saldırganlar eninde sonunda yargılanacak ve hesap verecek. Orada soykırım suçunu işleyenler Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çıkacak ve tüm insanlığın önünde hesap verecekler.”

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Dikmen Hakim Evi’nde düzenlenen ‘İnsan Hakları Kurumları Değerlendirme Toplantısı’na katıldı. Bakan Tunç, Filistin’de dünyanın gözü önünde gerçekleştirilen saldırılara karşı uluslararası sistemin daha etkin olması gerektiğini belirterek, “Bu sonsuza kadar sürmemeli. Özellikle Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi var. İnsan İnsan Hakları Konseyi’nin bölgede daha etkili tespitler yapması gerekiyor. İsrailli saldırganlar eninde sonunda yargılanacak ve hesap verecek. Orada soykırım suçunu işleyenler Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne çıkacak ve tüm insanlık önünde hesap verecek. Türkiye olarak Filistinli kardeşlerimizin yanında olmaya, onları desteklemeye, orada akan kanın durması için çaba göstermeye devam edeceğiz.” dedi.

‘ADALETE DAYANARAK ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ’

İnsan haklarının temel amacının insanların doğuştan gelen haklarını ve insanlık onurunu korumak olduğunu belirten Tunç, geçmişte bu anlamda birçok ihlalin yaşandığını söyledi. Tunç, AK Parti hükümetlerinin attığı reform adımlarıyla insan hakları alanında iyileştirmeler yapıldığını belirtti. Atılan demokratik adımların devam edeceğini belirten Tunç, “‘Yargı Reformu Strateji Belgesi ve Türkiye Yüzyılın İnsan Hakları Eylem Planı’ndaki hedeflerimizin yanı sıra insan hakları alanındaki başarılarımızı önümüzdeki dönemde de koruyacağız. ‘ Hazırladığımız Orta Vadeli Program ve yakın zamanda TBMM’mize sunulan 12. Kalkınma Programı’nı değerlendirdik.” Planda da vurgulanan adalete dayalı iyi yönetim anlayışı doğrultusunda çalışmalarımızı kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

‘İNSAN HAKLARI ALANINDA CİDDİ UZAKLIK OLDUK’

Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan hukuk ve insan hakları alanındaki faaliyetlerin birçoğunu hayata geçirdiklerini belirten Tunç, “Bu belge kapsamında yapılmasını öngördüğümüz 256 faaliyetin 181’ini hayata geçirdik. Gerçekleşme oranımız yüzde 70,7 oldu.Yine ‘Özgür birey, güçlü toplum’ ‘Daha demokratik bir Türkiye’ vizyonuyla hazırladığımız İnsan Hakları Eylem Planı, 2 Mart 2021 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından paylaşıldı. Hukukun üstünlüğünü güçlendirmek, hak ve özgürlükleri korumak ve geliştirmek, aktif ve hızlı işleyen bir adalet sistemi oluşturmak amacıyla öngörülen faaliyetlerin önemli bir bölümünü hayata geçirdik. “Bugüne kadar öngördüğümüz 393 faaliyetin 260’ını hayata geçirdik. İnsan Hakları Eylem Planı kapsamında gerçekleştirilecektir. Gerçekleşme oranımız yüzde 66,2 oldu. Reform belgelerimiz çerçevesinde bugüne kadar yargı ve insan hakları alanında önemli ilerlemeler kaydettik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu