Haber

Danimarka, Kuran-ı Kerim’in yakılmasını kınadı

Danimarka, Kur’an-ı Kerim’in yakılmasını kınadığını açıkladı.

Danimarka Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Danimarka hükümeti, Kuran-ı Kerim’in yakılmasını kınıyor. Kutsal metinleri ve diğer dini sembolleri yakmak, başkalarının dinine saygısızlık eden utanç verici bir eylemdir.” kelimeler yer aldı.

Açıklamada, “Danimarka din özgürlüğüne sahiptir ve birçok Danimarka vatandaşı Müslümandır. Onlar, Danimarka nüfusunun değerli bir parçasıdır.” değerlendirme yapıldı.

Açıklamada, Danimarka’nın ifade ve toplanma özgürlüğüne saygı gösterilmesi gerektiği vurgulanırken, protesto hakkının desteklendiği ancak barışçıl kalması gerektiğine dikkat çekildi.

Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e saldırı

Danimarka’da İslam karşıtı ve aşırı milliyetçi “Danske Patrioter (Danish Patriots)” olarak adlandırılan marjinal grubun üyeleri dün Kopenhag’daki Irak Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

İslam karşıtı pankartlar açan ve İslam’ı aşağılayıcı sloganlar atan küme üyeleri, Irak bayrağını ve Kuran’ı Kerim’i yere atarak üzerine bastı.

Danske Patrioter adlı marjinal grup daha önce Kopenhag’daki Türk Büyükelçiliği önünde Türk bayrağına ve Kuran’a saldırarak İslam’a hakaret etmişti.

Aşırı sağcı Paludan Kuran’ı yaktı

Danimarka’da aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi’nin (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, 27 Ocak’ta Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde ve Kopenhag’da bir caminin yanında Kuran-ı Kerim yaktı.

Kalabalık polis koruması altında gerçekleştirilen eylemlerde Paludan’a kimsenin yaklaşmasına izin verilmedi.

Paludan’ın bu provokasyonuna Türkiye Cumhuriyeti makamlarından tepki geldi. İstanbul 2 Nolu Baro, 18 Nisan’da Paludan hakkında Kopenhag Polisine suç duyurusunda bulundu.

derik-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu