Haber

Ekrem İmamoğlu hapis cezasının ardından olası cumhurbaşkanı adaylığı mümkün mü? İşte merak edilen sorunun cevabı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun YSK üyelerine hakaretten yargılandığı davada karar verildi. İmamoğlu’na 2 yıl 7 ay hapis cezası verildi. Kararla ilgili ilk kez konuşan İmamoğlu, “Halkın verdiği yetkiyi birkaç kişi alamıyor, mücadelemiz daha güçlü başlıyor” dedi.

HERKES KİŞİSEL BİR SORU SORUYOR

Kararın ardından herkes İmamoğlu’nun olası cumhurbaşkanı adaylığının önünde bir engel olup olmadığını merak etti. NTV canlı yayınında avukat Rezan Epözdemir konuyla ilgili merak edilenleri anlattı.

“CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI OLABİLİR Mİ?”

“Ekrem İmamoğlu’nun olası cumhurbaşkanı adaylığı mümkün mü? Önünde bir sorun mu var?” Soruyu yanıtlayan Epözdemir, “Normalde İstinaf ve Yargıtay süreci 6 ayı doldurmaz. Yargıtay bu kararı iptal edebilir, beraat veya para cezası verebilir. Ardından Yargıtay kararı bozabilir. .” söz konusu.

“BU HUKUK DEVLETİNDE OLUR”

Epözdemir sözlerini şöyle sürdürdü: Olumsuz senaryoya bakalım. Diyelim ki kararlar temyiz ve Yargıtay sürecinden geçti ve ceza verildi. Türkiye ortalaması eşiğinde 1,5-2 yıllık bir süreçten bahsediyoruz. Ama burada kişisel yargı var mı? değil mi 6 ayda büyütülmeye çalışılır mı? Bilmiyoruz. Hukukçular olarak bu sürecin 1,5-2 yıldan önce çözülmeyeceğine inanıyoruz. Hukuk devletinde böyle olur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu