Yaşam

Fatih Erbakan’dan yerel seçim açıklaması

Türkiye, Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlere hazırlanıyor.

Bu bağlamda ittifaklar, ittifak içi işbirlikleri, ortak aday çalışmaları merak konusu.

Cumhur İttifakı partileri çalışmalarına başlarken, ilerleyen süreçte çalışmaların ortaklaşa yürütüleceği her parti tarafından belirtiliyor.

Bu kapsamda seçimlerde Cumhur İttifakı’nda yer alan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan, katıldığı canlı yayında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

TV100’de Kübra Par’ın sorularını yanıtlayan Erbakan, şu anda yerel seçimlere kendi adaylarıyla gireceklerini belirtti.

Ankara ve İstanbul için ittifak teklifi gelirse değerlendireceklerini belirten Erbakan, şöyle konuştu:

“Ankara ve İstanbul’da ortak adadayız”

Şu anda seçimlere kendi adaylarımızla, kendi amblemimizle gireceğimizi belirtiyoruz. Tüm il ve ilçe teşkilatlarımız ile genel merkezimize aday adaylığı başvurularını başlattık. İki kritik metropol olan Ankara ve İstanbul için ittifak teklifi gelebilir. Şu anda herhangi bir toplantı, istişare veya teklif yok.

AK Parti’nin orada seçimi kazanabilmesi, Millet İttifakı’nın blok halinde girmesi halinde Yeniden Refah Partisi’nin alacağı oylara bağlı. 14 Mayıs’ta İstanbul ve Ankara’da yüzde 3 civarında oy aldık. Dolayısıyla AK Parti’nin İstanbul ve Ankara’yı alabilmesi için Refah Partisi’nin desteğine ihtiyacı var gibi görünüyor.

“Teklif gelirse istişare edip değerlendireceğiz.”

Ankara ve İstanbul’da seçimlere katılmadığınız zaman Türkiye genelindeki oy oranına etki ediyor. Türkiye’deki oy oranımızın yüzde 2,86’nın çok üzerinde olmasını istiyoruz. Bu bir bakıma 2028 seçimlerinin provası olacak. Seçime yakın dönemde böyle bir teklif olursa istişarede bulunup değerlendireceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu