Haber

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak: İnananlar kazanacak ve bu vahşet İsrail’le kalmayacak

gençlik ve Spor İsrail’in Gazze saldırısına ilişkin Bakan Osman Aşkın Bak, “Kulüplerimiz ve sporcularımız tepki gösteriyor. Avrupa’daki sporcular bu insanlık dışı soykırıma tepki gösteriyor. İnananlar mutlaka kazanacaktır ve bu vahşet İsrail’le kalmayacaktır.” söz konusu.

Rize’nin Ardeşen ilçesinde düzenlenen “4. Atmaca Güzellik, Beceri ve Doğaya Çıkış Festivali”ne katılan Bak, bir süre kolunda tuttuğu atmacayı çok sevdi ve vatandaşlarla sohbet etti.

Bak, gazetecilere yaptığı açıklamada, atmaca kültürünün yıllardır devam ettiğini, meraklılarının büyük zaman ve para harcadığı bu tutkunun tarif edilemeyeceğini söyledi.

Şahinlerin Rize için önemine dikkat çeken Bak, şehrin Süper Lig temsilcisi Çaykur Rizespor’un sembolünün de şahin olduğunu vurguladı.

Bakın, “Avrupa’da Filistin’e desteğini açıklayan futbolcuların sözleşmelerinin feshedilmesi ve uygulanan baskılar hakkında ne düşünüyorsunuz?” Soru üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

“Gazze’deki vahşeti ve Filistin’e yapılan soykırımı kınıyorum. Cumhurbaşkanımız bu noktada uluslararası diplomasiyi seferber etti. Birleşmiş Milletler’in (BM) bir kararı var. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi İsrail kuralları tanımıyor. bazı ülkeler bu vahşeti sürdürüyor. Tüm dünya kamuoyunun yanı sıra spor camiası da bu konuya tepki gösteriyor. Özellikle sporcular tavır alıyor ve tepki gösteriyor. Bu noktada tüm dünyanın tavır almasını bekliyoruz. Yapan bir blok var. BM’de alınan karara uymuyoruz. Bu vahşeti kınıyoruz. Orada bir soykırım var. “Var. Ben mazlumların kazanacağına inanıyorum.”

Türkiye’de ve dünyada yaşanan vahşete tepki gösteren sporcuların bulunduğunu hatırlatan Bak, “Kulüplerimiz ve sporcularımız tepki gösteriyor. Avrupa’daki sporcular da bu insanlık dışı soykırıma tepki gösteriyor. İnananlar mutlaka kazanacaktır ve bu vahşet peşini bırakmayacaktır.” İsrail.” dedi.

Rusya-Ukrayna savaşında Rus grupların düzenlemelerin dışında tutulduğuna ancak İsrail’e böyle bir yaptırım uygulanmadığına dikkat çeken Bak, şöyle konuştu:

“Bu bizim şaşırmadığımız bir konu. Avrupa’nın, Uluslararası Spor Federasyonu’nun her zaman çifte standardı var. Bu, tüm dünyanın utanacağı bir konu. Gazze’de yaşananlara dünya sessiz kalıyor. Türkiye Tekrar haykırıyor. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bize destek veren ülkeler var. Bu “Vahşet ve soykırım kabul edilemez. Filistin’i destekliyor ve dua ediyoruz. Herkesi destek olmaya davet ediyoruz.”

Bakan Osman Aşkın Bak, sözleşmeleri feshedilen futbolcularla ilgili olarak, “Transfer döneminde kulüplerimiz mutlaka bir değerlendirme yapacaktır.” sözlerini kullandı.

horasan-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu